איתן רוזנצוויג ז״ל

ציור

טקסט קצר ראשי שיכתב ע"י פורת, המתאר את איתן ז"ל ויצירתו.

 

המגילה

בדיו על קנבס, נולדה יצירת הגמר של איתן רוזנצוויג במגמה. הוא קרא לה "קומא, מי-עפעצים, וקנקנתום", על שם שלושת המרכיבים שמהם לפי המסורת מכינים דיו סת"ם – דיו לכתיבת ספרי תורה, תפילין ומזוזות. היצירה, שמתפרשת על פני שלושה מטרים ו-60 סנטימטרים, זכתה בפרס הצטיינות בתערוכה הארצית של מגמות אמנות.

"רמת הפירוט והעושר של הציור הזה מדהימה, אפשר להסתכל עליו שעות", אומר סלומון. "על כל פרט הוא ידע להסביר – 'זה מהגדה של פסח מהמאה ה-12', ו'זה דיוקן של הרודן הזה' ו'זה מהפרעות האלו והאלו'. זו יצירה שהיא על-אישית – בדרך כלל בפרויקט אמנות בגיל הזה ובשלב הזה, עסוקים מאוד ב'אני', בחוויה שלי וברגשות שלי, וכאן הסיפור שונה".

"תמיד הסתכלתי עליו כתלמיד צעיר ומבטיח שאני לא יכול לחכות לראות לאן הוא יגיע עם האמנות שלו בהמשך. פתאום כשהדבר עומד בפני עצמו, בעיניי זו יצירה שיש לה משקל סגולי אדיר. זו יצירה שבשקט יכולה לשבת במוזיאון ישראל, כיצירה יהודית", הוא מציין. "הייתי אומר שהוא הפך לאחת הדמויות בציור שלו. הוא צייר את הגורל היהודי, יש שם את הפרעות ואת מסעות הצלב, והוא הפך לעוד דמות בתוך הסיפור הגדול הזה".
יצירת הגמר הייחודית גדושה בסמלים ובדימויים, וקצרה היריעה מלתאר את כולם. בולטת במיוחד מנורת שבעת הקנים שבמרכזה, שמעליה ציטוט מהגמרא. במספר הזדמנויות שתועדו בווידאו, הסביר רוזנצוויג על פרטים מתוך היצירה. כך למשל מופיעה בחלקה התחתון של היצירה מחווה לאיור של האמן החרדי גדי פולק מתוך הגדה של פסח שאייר, המתאר את הסבל של בני ישראל כשהיו עבדים במצרים. חלקו השמאלי של הציור, החל מהמנורה, מוקדש לזהות היהודית ולתשובה היהודית למאורעות שקרו לעם. הוא הסביר כי טכניקת העבודה של שימוש בדיו וציפורן על פני מגילת קנבס נועדה לתת את האשליה של טקסט מקודש.
 
באחד המקרים הסביר רוזנצוויג: "ציירתי כאן נרטיב יהודי. כשהייתי בסוף כיתה י"ב, עברתי תהליך מסוים ועמדתי בפני משהו חדש. בחרתי להמשיך ללמוד בישיבה ורציתי לחפש את המקום היהודי שלי, ולבטא את הסיפור היהודי דרך אמנות. במקרה באותה שנה התחיל הסגר הראשון, ומה שהיה אמור להיות שבוע של עבודה נמשך לכמה חודשים של עבודה. פרסתי את זה על השולחן הגדול בסלון ופשוט ציירתי, כמה שעות בכל יום. בעבודה יש סיפור מתמשך, אולי שלי – ואולי של כל העם היהודי".
 
פורת סולומון

 

 

  קצת על המגילה ותהליך היצירה

  איתן מסביר את היצירה
  איתן מסביר את היצירה - עבודת גמר
  איתן מצייר את היצירה

  המגילה בעיתונות ובמדיה

  יצירות נבחרות

  מוצג כאן מבחר יצירות נבחרות, שנאצרו ע"י האמן פורת סולומון, מורו של איתן.

   

  רישומים מתוך ספר רישומים,אין סוף דימויים ברצף תודעתי, כך איתן בחוברת זו. ןויכםן םדה םךןמ ךגדהנ לנ דשגהךןם ךלחדמנג לוחונ ךלחמ דהךןפח ךלןמ גהדלחו.

  רישומים מתוך ספר רישומים,אין סוף דימויים ברצף תודעתי, כך איתן בחוברת זו. ןויכםן םדה םךןמ ךגדהנ לנ דשגהךןם ךלחדמנג לוחונ ךלחמ דהךןפח ךלןמ גהדלחו.

  מחברות ציור

  מוצג כאן מבחר מחברות הציור של איתן.

  ספר סקיצות 1

  ספר סקיצות 2

  ספר סקיצות 3

  ספר סקיצות 4

  ספר סקיצות 5

  ספר סקיצות 6

  ספר סקיצות 7

  ספר סקיצות 8